Skip to main content

Edmund Husserl Obsah Život | Hlavní myšlenky a pojmy | Dílo | Ohlas | Odkazy | Navigační menuoficiální stránkaSeznam dělanglické vyd. 1960Seznam dělErazim Kohák hovoří o Husserloviživotopis Edmunda Husserlawww.husserlpage.comHusserl ve Stanford Encyclopedia of PhilosophyThe Husserl CircleHusserl.netHusserl.infoDirectoryDatabaseGuidesWesenschauDictionaryForumsOntology. A resource guide for philosophersHusserl-Archives LeuvenHusserliana: Edmund Husserl Gesammelte WerkeHusserliana:MaterialienEdmund Husserl Collected Worksjk010433251185550060000 0001 2130 2460n7910609244300322lccn-n79106092

Němečtí ŽidéŽidovští filozofovéNěmečtí filozofovéFilosofové 19. stoletíFilosofové 20. stoletíFenomenologovéNarození 1859Úmrtí 1938Absolventi Vídeňské univerzityAbsolventi Lipské univerzityOsobnosti z ProstějovaNarození v ProstějověÚmrtí ve Freiburgu im BreisgauNarození 8. dubnaÚmrtí 26. dubnaČeští filozofové


8. dubna1859Prostějov27. dubna1938Freiburg im Breisgauněmeckýfilosoffenomenologie1876OlomouciLipskuW. WundtaBerlíněK. WeierstrasseL. KroneckeraVídni1882MasarykemF. Brentana1887Halle1891G. Fregehopsychologismu19011906GöttingenD. HilbertemW. DiltheyemM. ScheleremA. KoyrémK. Jaspersem1913Světové války1916FreiburguH. Rickerta1918Edith Steinová1919Martin Heidegger1928Eugen FinkDietrich von HildebrandRoman IngardenLudwig LandgrebeJan PatočkaEdith Stein193319361937LovanifrantiškánHerman Leo van BredaI. Kantaa priorifenoménůintencionálnísubjektobjektnoesisfenomenologická redukcečasovéhoM. ScheleraR. CarnapaH. WeylaM. Merleau-PontyhoG. BachelardaE. LévinaseE. CassireraA. SchützeetnometodologiiH. GarfinkelaepochéKurt GödelPetr VopěnkaepochéDictionaryForums












Edmund Husserl




Z Wikipedie, otevřené encyklopedie






Skočit na navigaci
Skočit na vyhledávání


















Edmund Husserl
Edmund Husserl 1900.jpg
Rodné jméno
Edmund Gustav Albrecht Husserl
Narození
8. dubna 1859
Prostějov
Úmrtí
27. dubna 1938 (ve věku 79 let)
Freiburg im Breisgau
Povolání
matematik, filozof a vysokoškolský učitel
Alma mater
Vídeňská univerzita
Lipská univerzita

Témata
filozofie, fenomenologie a epistemologie
Příbuzní
Heinrich Husserl
Vlivy
Bernard Bolzano
Carl Stumpf
René Descartes
Franz Brentano
Gottlob Frege
… více na Wikidatech


Weboficiální stránka

Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsah na Commons

Logo Wikimedia Commonsgalerie na Commons

Logo Wikicitátůcitáty na Wikicitátech

Nuvola apps bookcase.svgSeznam děl v Souborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.


Edmund Husserl


Edmund Husserl (8. dubna 1859, Prostějov – 27. dubna 1938, Freiburg im Breisgau) byl německý filosof moravského původu a zakladatel moderní fenomenologie.




Obsah





  • 1 Život


  • 2 Hlavní myšlenky a pojmy


  • 3 Dílo


  • 4 Ohlas


  • 5 Odkazy

    • 5.1 Reference


    • 5.2 Literatura česky


    • 5.3 Související články


    • 5.4 Externí odkazy

      • 5.4.1 Stránky o Husserlovi


      • 5.4.2 Husserlovy archivy






Život |


Edmund Husserl se narodil jako druhý syn židovského obchodníka, roku 1876 maturoval na německém gymnáziu v Olomouci a studoval matematiku, fyziku a filosofii nejprve v Lipsku, mimo jiné u W. Wundta, pak v Berlíně u matematiků K. Weierstrasse a L. Kroneckera a nakonec ve Vídni, kde roku 1882 promoval prací o variačním počtu. Zde se také setkal s Masarykem a snad i pod jeho vlivem pokračoval ve filosofii u F. Brentana. Prací O pojmu čísla se roku 1887 habilitoval v Halle, kde pak 14 let působil jako soukromý docent. Téhož roku si vzal ve Vídni Malvinu Steinschneiderovou, rovněž z Prostějova, a oba se dali pokřtít v evangelické církvi.


Jeho Filosofie aritmetiky (1891) vzbudila kritický zájem logika G. Fregeho, který ji kritizoval kvůli psychologismu, tj. názoru, že matematické objekty mají psychologický původ, že plynou pouze z povahy lidského myšlení. Tuto kritiku vzal Husserl velmi vážně a dlouho pracoval na svém prvním velkém díle, Logická zkoumání I./II. (1901 a 1906), jež mu vyneslo profesuru v Göttingen. Tam se seznámil s D. Hilbertem, W. Diltheyem, M. Schelerem, A. Koyrém a K. Jaspersem.


Roku 1913 vydal Ideje k čisté fenomenologii. Po vypuknutí Světové války se připojil k vlasteneckému manifestu německých profesorů, za války však ztratil syna. 1916 byl povolán do Freiburgu jako nástupce H. Rickerta a 1918 založil Freiburskou fenomenologickou společnost. Jeho první asistentkou byla pozdější řeholnice Edith Steinová a od roku 1919 Martin Heidegger, který se roku 1928 stal jeho nástupcem. K Husserlovým žákům patřili také Eugen Fink, Dietrich von Hildebrand, Roman Ingarden, Ludwig Landgrebe, Jan Patočka a Edith Stein.


Jako vážený emeritus podnikl Husserl řadu přednáškových cest po Německu i do ciziny (Amsterdam, Paříž, Vídeň, Praha) a napsal své poslední velké dílo, Krizi evropských věd, věnovanou otázce „přirozeného světa“ (Lebenswelt) a krize smyslu. Roku 1933 byl nacisty z univerzity vypuzen a i když jeho nástupce Heidegger tento zákaz za svého krátkého rektorství zrušil, roku 1936 se musel Husserl vystěhovat i z bytu a byl podroben různým šikanám. Přes 40 tisíc stránek jeho stenografických textů a poznámek dopravil ještě roku 1937 do bezpečí v belgické Lovani odvážný františkán Herman Leo van Breda.



Hlavní myšlenky a pojmy |


Jedním z hlavních témat Husserlova myšlení byl problém poznání, kde Husserl navázal na I. Kanta. Poznání je sice vázáno na psychologické procesy, není s nimi však totožné. Z empirických psychologických vět nelze nikdy odvodit obecné tvrzení, neboť mohou být kdykoli vyvráceny, falzifikovány. Logika, matematika a filosofie jsou podle Husserla „ideální vědy“, jejichž zákony vyjadřují absolutně nutné pravdy a priori. Fenomenologie jakožto „bytostný názor daného“ čili fenoménů se má stát spolehlivým základem všech věd.


Lidské vědomí je intencionální, tj. vždy zaměřené na nějaký předmět či stav věcí. Neexistuje ani čistý subjekt, ani objekt, neboť oba jsou vždy spojeny aktem vědomí (noesis), v němž se předměty konstituují. Žádné čisté „věci o sobě“, jak si představoval ještě Kant, tedy nejsou; to je Husserlova inspirace Brentanem.


Přístup k čistým fenoménům lze získat jen tak, že člověk vystoupí z naivního postoje, který jsoucnost věcí pokládá za samozřejmou, a „dá do závorky“ všechna svá předběžná přesvědčení, včetně přesvědčení o existenci věcí. Toto stažení se zpět a pozdržení úsudku nazývá Husserl epoché a celý postup fenomenologická redukce. Teprve v tomto neutrálním postoji lze proniknout „k věcem samým“, a to tak, že člověk zkoumá „samodané“ fenomény, to, jak se mu věc sama dává; tomu Husserl říká „eidetická redukce“. Klasickým příkladem tohoto postupu jsou Husserlovy analýzy časového vědomí.


Pravda je plná shoda mezi míněným a daným. Nejde přitom o nějaký zážitek shody, nýbrž o bezprostřední zkušenost, evidenci či intuici, který se ovšem dá případně korigovat.


Ke konci života se Husserl obrátil ke zkoumání přirozeného světa či „světa našeho života“ (Lebenswelt), tedy světa našich běžných zkušeností, v nichž denně žijeme. V tomto „přirozeném“ světě Slunce vychází a zapadá, něco je blízké a něco vzdálené, člověk je někde doma – a díky tomu svět i věci mají smysl. Teprve obratem k přírodovědecké abstrakci, která svět nepozoruje lidskýma očima, nýbrž očima teorií, vzniká současná krize smyslu. Úkolem fenomenologie by mělo být této krizi čelit.



Dílo |





  • Pamětní deska Edmunda Husserla na nové radnici v Prostějově


    Über den Begriff der Zahl. Psychologische Analysen (O pojmu čísla, 1887)


  • Philosophie der Arithmetik. Psychologische und logische Untersuchungen (Filosofie aritmetiky, 1891)


  • Logische Untersuchungen. Erste Teil: Prolegomena zur reinen Logik (Logická zkoumání I., 1900)


  • Logische Untersuchungen. Zweite Teil: Untersuchungen zur Phänomenologie und Theorie der Erkenntnis (Logická zkoumání II., 1901)


  • Philosophie als strenge Wissenschaft (1911)


  • Ideen zu einer reinen Phänomenologie und phänomenologischen Philosophie. Erstes Buch: Allgemeine Einführung in die reine Phänomenologie (Ideje I., 1913)


  • Erste Philosophie. Zweiter Teil: Theorie der phänomenologischen Reduktion (1923-1924, První filosofie 2.: Fenomenologické redukce)


  • Erste Philosophie. Erste Teil: Kritische Ideengeschichte (1925, První filosofie 1.: Kritické dějiny idejí)


  • Vorlesungen zur Phänomenologie des inneren Zeitbewusstseins (Přednášky k fenomenologii vnitřního časového vědomí, 1928)


  • Formale und transzendentale Logik. Versuch einer Kritik der logischen Vernunft (1929, Formální a transcendentální logika)


  • Méditations cartésiennes (1931, Kartézské meditace) (anglické vyd. 1960)


  • Die Krisis der europäischen Wissenschaften und die transzentale Phänomenologie: Eine Einleitung in die phänomenologische Philosophie (1936, Krize evropských věd a transcendentální fenomenologie)


  • Erfahrung und Urteil. Untersuchungen zur Genealogie der Logik. (1939, Zkušenost a úsudek)


  • Ideen II: Phänomenologische Untersuchungen zur Konstitution (1952)


  • Ideen III: Die Phänomenologie und die Fundamente der Wissenschaften (1952)

  • Rozsáhlá Husserlova rukopisná pozůstalost vychází v řadě Husserliana (Lovaň – den Haag).


Ohlas |


Kromě svých bezprostředních žáků Husserl ovlivnil celou řadu dalších filosofů nepřímo. To se týká M. Schelera, R. Carnapa, H. Weyla, francouzských existencialistů stejně jako M. Merleau-Pontyho, G. Bachelarda nebo E. Lévinase.


Mimo vlastní filosofii Husserl prostřednictvím E. Cassirera silně ovlivnil jistý proud amerického sociologického myšlení, od A. Schütze až po etnometodologii H. Garfinkela. Ti se inspirovali zejména představou epoché, „uzávorkování“ vlastních předsudků a názorů badatele, které teprve umožňuje pochopit společenské jevy v jejich pravé podobě a smyslu.


V matematické a logické teorii se k Husserlovu dědictví hlásil například Kurt Gödel a Petr Vopěnka, zejména v souvislosti s myšlenkou epoché a také „přirozeného světa“ bytostně omezené, konečné lidské zkušenosti.[1]



Odkazy |



Reference |



  1. P. Vopěnka, Rozpravy s geometrií.


Literatura česky |


  • E. Husserl, Krize evropských věd a transcendentální fenomenologie. Praha 1972

  • E. Husserl, Karteziánské meditace. Praha 1993

  • E. Husserl, Přednášky k fenomenologii vnitřního časového vědomí. Rychnov n.K. 1996

  • E. Husserl, Idea fenomenologie a dva texty Jana Patočky. Praha 2001

  • E. Husserl, Ideje k čisté fenomenologii a fenomenologické filosofii I./II. Praha 2004

  • E. Husserl, Formální a transcendentální logika. Praha 2007

  • Bernet, R. aj., Úvod do myšlení Edmunda Husserla. Praha 2004

  • Blecha, I., Husserl. Olomouc 1997; Proměny fenomenologie, úvod do Husserlovy filosofie, Triton 2007.

  • Dasturová, F., Čas a druhý u Husserla a Heideggera. Praha 1992


  • Derrida, J., Tradice vědy a skrývání smyslu: komentář k Husserlovu Původu geometrie. Praha 2003

  • Grygar, F., Kritika založení galileovské vědy v Husserlově ´Krizi evropských věd a transcendentální fenomenologii´, Červený kostelec 2005.


Související články |


  • Čas (filosofie)

  • Fenomenologie

  • Intersubjektivita


Externí odkazy |



  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Edmund Husserl ve Wikimedia Commons

  • Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Edmund Husserl


Stránky o Husserlovi |


  • Erazim Kohák hovoří o Husserlovi


  • životopis Edmunda Husserla na www.phil.muni.cz


  • (anglicky) www.husserlpage.com Snadný přístup k síťovým zdrojům o Huserlovi.


  • (anglicky) Husserl ve Stanford Encyclopedia of Philosophy


  • (anglicky) The Husserl Circle


  • (anglicky) Husserl.net Open Content Project on Husserl.


  • (anglicky) Husserl.info Fenomenologické články Directory a bibliografie Database, Guides,


  • (anglicky) Wesenschau[nedostupný zdroj] e-Journal for Transcendental Logic and Comparative Philosophy, Phenomenological

Dictionary and Forums



  • (anglicky) Ontology. A resource guide for philosophers Husserlova formální ontologie.


Husserlovy archivy |



  • Husserl-Archives Leuven Hlavní Husserlovský archiv v Lovani (Leuven), International Centre for Phenomenological Research.

    • (německy) Husserliana: Edmund Husserl Gesammelte Werke Kritické vydání Husserlových spisů.


    • (německy) Husserliana:Materialien Přednášky a kratší spisy.


    • (anglicky) Edmund Husserl Collected Works Anglické překlady Husserlových spisů.



  • (německy) [1] Husserlův archiv na univerzitě v Kolíně nad Rýnem.


  • (německy) [2] Husserlův archiv ve Freiburgu.


  • (anglicky) [3] Husserlův archiv na New School, New York.


  • (francouzsky) [4] Archives Husserl de Paris, École normale supérieure.


  • (anglicky) [5] Husserlův archiv na Duquesne Univsersity, Pittsburgh, PA.


.mw-parser-output div/**/#portallinks afont-weight:bold








Citováno z „https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Edmund_Husserl&oldid=16495203“










Navigační menu


























(window.RLQ=window.RLQ||[]).push(function()mw.config.set("wgPageParseReport":"limitreport":"cputime":"0.448","walltime":"0.652","ppvisitednodes":"value":4496,"limit":1000000,"ppgeneratednodes":"value":0,"limit":1500000,"postexpandincludesize":"value":31789,"limit":2097152,"templateargumentsize":"value":7263,"limit":2097152,"expansiondepth":"value":26,"limit":40,"expensivefunctioncount":"value":0,"limit":500,"unstrip-depth":"value":0,"limit":20,"unstrip-size":"value":447,"limit":5000000,"entityaccesscount":"value":1,"limit":400,"timingprofile":["100.00% 555.113 1 -total"," 68.99% 382.987 1 Šablona:Infobox_-_spisovatel"," 65.23% 362.100 1 Šablona:Infobox"," 41.45% 230.093 87 Šablona:Infobox/řádek"," 18.26% 101.357 1 Šablona:Autoritní_data"," 8.85% 49.144 2 Šablona:Obrázek_z_WD"," 7.06% 39.189 3 Šablona:WD_štítek"," 5.42% 30.075 3 Šablona:První_neprázdný"," 4.08% 22.634 2 Šablona:Popisek_obrázku_z_WD"," 3.08% 17.088 1 Šablona:Commonscat"],"scribunto":"limitreport-timeusage":"value":"0.163","limit":"10.000","limitreport-memusage":"value":3006019,"limit":52428800,"cachereport":"origin":"mw1253","timestamp":"20190429134422","ttl":2592000,"transientcontent":false);mw.config.set("wgBackendResponseTime":782,"wgHostname":"mw1253"););

Popular posts from this blog

He _____ here since 1970 . Answer needed [closed]What does “since he was so high” mean?Meaning of “catch birds for”?How do I ensure “since” takes the meaning I want?“Who cares here” meaningWhat does “right round toward” mean?the time tense (had now been detected)What does the phrase “ring around the roses” mean here?Correct usage of “visited upon”Meaning of “foiled rail sabotage bid”It was the third time I had gone to Rome or It is the third time I had been to Rome

Bunad

Færeyskur hestur Heimild | Tengill | Tilvísanir | LeiðsagnarvalRossið - síða um færeyska hrossið á færeyskuGott ár hjá færeyska hestinum